Vítejte na stránkách městyse Lázně Toušeň
Menu
Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 Dnešní den
 Aktualizace
Galerie
Kardinál Vlk v Toušeni
Z návštěvy kardinála Vlka v Toušeni - 20.5.2006
Počet zobrazení: 8789
Aktuální známka: 0
Úřad městyse
Adresa:
Hlavní 56
250 89 Lázně Toušeň
Telefon:
326 992 302
Úřední hodiny:
Pondělí, středa
8.00-12.00, 13.00-17.00

František Jampílek

Kalendář akcí
Nepřehlédněte
08.06.2021: Florián - zpravodaj
Florián - zpravodaj městyse pro květen-červen 2021 najdete ke stažení zde.
Fotografie z akcí
YouTube kanál
Info z regionu
Spisy z historie obce
I. kronika městyse Toušeně

Kniha pamětí městečka
Toušeně 1907-1961
Toušeňský Myšák
Nejčtenější

Neexistují vhodná data!

Počasí
Počasí zítra Počasí pozítří Počasí popozítří Počasí za tři dny
Zdroj: MeteoPress.cz
Okolní kina
Jízdní řády

Chráněné bydlení v Lázních Toušeni

11. 07. 2008 - Rubrika: Bydlení - Autor: Externí
Motto: „Třináct domovů pro seniory, provozovaných pražským magistrátem, nabízelo koncem dubna 75 volných míst. Počet žádostí se blížil 10 000.“, napsala 16. června Mladá fronta Dnes. Ta čísla varují. Cesta z bludného kruhu může být přitom poměrně snadná.

Chráněné bydlení není jen pro vybrané a bohaté
V obci Lázně Toušeň, mezi Brandýsem nad Labem a Čelákovicemi, vyroste první komplex chráněného bydlení v širokém okolí. Zatím existuje jen v projektech nebo jako vizualizace. Za několik měsíců ale začnou na okraji městyse, uprostřed prostorných zahrad, vyrůstat bezbariérové bytové viladomy a bungalovy, určené především pro seniory – ale nejen pro ně. Uvnitř areálu najdou budoucí obyvatelé nejen příjemné a zabezpečené prostředí, zajištěné parkování, možnost zahrádkaření a ordinaci lékaře, úklidovou a pečovatelskou službu, ale i prádelnu a restauraci.
Myšlenka soustředit v jednom areálu bydlení a služby určené všem, kdo hledají pohodlné a bezpečné bydlení, starším lidem, ale také zdravotně postiženým, kteří potřebují bydlení se službami, není nová. Vzpomínám si, jak mi při pobytu ve Spojených státech známý profesor psychologie Ralf White, člověk věcný a praktický, vyprávěl o svých plánech prodat při odchodu do důchodu svůj domek blízko university a přestěhovat se do komplexu pro seniory kdesi na Floridě, kde o něj bude všestranně postaráno – a kde bude moci dál pokračovat ve své práci. Na místo v podobném komplexu se poměrně dlouho čeká a proto si svoje stěhování připravoval už od dob, kdy dosáhl padesátku.

Přiznám se, že jsem se tehdy, po čtyřicítce, díval na jeho plány s jistým pobavením. Nechápal jsem, jak může člověk v plné síle dělat plány na období vlastního staří a dokonce se na to těšit. Teprve později, s přibývajícími lety, jsem pochopil předvídavost podobného rozhodnutí

Celkový pohled

Trocha psychologie: potřeba nového startu
V průběhu života se v životě každého z nás - i když u každého v jiné míře - objeví podle psychologů dvě kritická období. Prvním z nich není kupodivu puberta, ale „jinošské období“, věk mezi 14. a 19. rokem, kdy dochází ke smutkům, duševním krizím a chorobám. To tvrzení zní na první pohled nesmyslně: pod vlivem reklamy jsme si zvykli na to, že právě v tomto věku se mladí nejraději směji, pijí pivo a bujaře se baví. Ale ne všichni. Další výrazný zlom začíná po padesátce. Děti opouštějí domov a v rodině po nich zůstává prázdné místo. V zaměstnání je sice člověk pevně uchycen, ale už v něm občas začíná hlodat pochybnost, zda udrží krok s mladými a dravými ve společnosti, která mnohdy chápe právě mládí a dravost jako přednost. Někdo se začíná bát internetu a dalších technických novinek, objevuje se nejistota. Přicházejí první vážné nemoci a ani paměť už neslouží stejně jako dřív. Prohlubují se vrásky a klesá zájem o sex. A právě v této chvíli se podle odborníků člověk poprvé ohlíží za dosavadním životem a začíná mít pocit, že mu ujíždí vlak.

Negativní bilancování je v tomto věku – v tom se psychologové shodnou – neracionální a zbytečné, na černé myšlenky je člověk ještě příliš mladý. V západní Evropě a ve Spojených státech se proto rozšířila myšlenka nové životní perspektivy, nového začátku. Fyzicky totiž není žádný důvod si ztotožňovat toto období – kdy je člověk ještě stále plný sil – se stářím. Právě naopak: právě v této chvíli by měl uvědoměle hledat to nejlepší, co by jej mohlo oslovit. Nejpomaleji stárnou ti, kteří si zachovali životní cíl nebo aspoň koníčka – ať je to bádání, práce na zahrádce, hlídání vnoučat nebo universita třetího věku.

A protože právě starší lidé mají v západní Evropě a ve Spojených státech často dostatek peněz (pokud se na stáří cílevědomě připravovali), vznikají na celém světě areály, které mají nový životní start umožnit. Angličané se v důchodu stěhují do jižního Španělska, Američané na Floridu, Němci do Středomoří. Ve všech velkých městech vznikají areály chráněného bydlení, jejichž obyvatelé mají kromě pohodlného a bezpečného bydlení zároveň na dosah všechny nezbytné služby od kadeřníka a masážního salonu až po lékaře či zdravotní sestru.

Pro obyvatele sta bytů v areálu chráněného bydlení poskytne svým obyvatelům stejné možnosti. Není ostatně určen jen pro seniory. O bydlení v něm už projevili zájem i rodiče s handicapovanými dětmi a dokonce i mladí manželé, kteří chtějí bydlet v bungalovu v sousedství svých rodičů.

Jih - otevřený prostor

Chcete prožít život v lázních?
Lázně Toušeň se hodí k vybudování komplexu uzavřeného, relativně luxusního bydlení, hned z několika důvodů. Leží v příjemné krajině blízko soutoku dvou řek – Labe a Jizery. Blízkost vody a zeleně umožňuje dlouhé procházky, v okolí jsou cyklostezky, golfové hřiště, vyhlášený rybářský revír a starobylá řeka se mění v každém ročním období a pohled na ní nikdy nezevšední. Díky lázním jsou v obci hned dva parky. Budoucí komplex nevznikne stranou obce jako v tolika středočeských vesnicích, kde rodina musí mít dvě auta, aby se vůbec dostala na nákup, do školy nebo mezi lidi. Od domků a bungalovů chráněného komplexu lze dojít do středu obce pešky za pět minut. A tam už je obchod, škola, vinárna a rybí restaurace, dvě hospody a také řeznictví. Za deset minut lze dojít pěšky do lázní, kde bývají často koncerty a kulturní programy. Obyvatelům tedy nehrozí, že by žili někde stranou, v izolaci, o samotě. Mohou se plně zapojit do života obce, nečítající ani celou tisícovku obyvatel a chodit zde na ryby, na tenis nebo na výlety na kole. Především jim areál chráněného bydlení – kam mají přístup jen jeho obyvatelé a jejich hosté – zaručí soukromí, když po něm budou toužit, ale také společnost, kdykoliv o ní budou stát.

Park

Osamělí milionáři
V ulici, kde bydlím, žili hned dva osamělí důchodci. Prvnímu se říkalo pan inženýr, ačkoliv nikdo nevěděl, čím se v minulosti vlastně zabýval. Plachý samotář, který se nikdy neoženil, žil v malém domku se třemi místnostmi a malou zahrádkou.Od jara až do podzimu chodil na dlouhé vycházky k Proboštským jezerům, kde se vždy bez ohledu na počasí vykoupal. Jinak ale o něm nikdo nic nevěděl. Žil osaměle a jeho styk se sousedy se omezoval na pár slov. Zemřel na zápal plic a svůj domek, nikoliv překvapivě, odkázal po smrti sousedce, která se u něj během posledních měsíců každý den zastavila, došla mu na nákup a vyslechla jeho stesky. Nevím, zda to byl projev jeho vděčnosti, nebo jen nechtěl, aby jeho domek dostal po jeho smrti stát, který pro něj - podle jeho slov - nikdy neudělal nic dobrého.

Téměř proti němu žila na druhé straně ulice další osamělá paní. Vzdálené příbuzné měla kdesi v Praze, ale ti k ní téměř nejezdili ani v dobách, kdy jejich pomoc opravdu potřebovala. Svůj dům nakonec odkázala jiné sousedce, která jí chodila uklízet a obstarávala jí nákupy a ta jej přenechala svým dětem.

Podobné příběhy nejsou nijak výjimečné. Osamělých lidí, vděčných za každé dobré slovo neustále přibývá. Zároveň se ale bude zvyšovat i počet těch, kdo si začnou uvědomovat, že se ze svojí tíživé situace mohou vymanit.

Vily

Matematika spokojeného stáří
Občas si na své sousedy vzpomenu a dodatečně je mi jich líto. Žili skromně z nepříliš vysokého důchodu, vděčni za každé dobré slovo, aniž si uvědomili, že i oni jsou vlastně milionáři. Domky, jaké obývali (a přenechali téměř neznámým lidem), dnes v Brandýse nad Labem stojí kolem 3 milionů. Kdyby je prodali a koupili si menší byt v osobním vlastnictví, třeba v areálu chráněného bydlení, zbylo by jim ještě dost peněz na to, aby si mohli dopřát drobné radosti života. Mohli žít v pohodlí se všemi službami na dosah, bez pocitu osamění a pocitu, že jsou odkázáni na pomoc cizích lidí.

Statistiky jsou neúprosné. Počet obyvatel jejichž věk přesáhl 65 let již u nás činí 1,5 milionů a bude se dále zvyšovat. Stále častěji ale narážíme na sedmdesátníky, kteří v zimě jezdí na hory a v létě na výlety, navštěvují počítačové kurzy a mají pocit, že i přes rostoucí potíže drží svůj osud ve vlastních rukou.

A především pro ně je určen areál chráněného bydlení v Lázních Toušeni.

Bohuslav Šnajder, Senior Investment



Společnost SENIOR INVESTMENT, a.s., nabízí projekt pro bydlení seniorů a všech, kdo chtějí nebo potřebují bydlení se zajištěnými službami. Komplex bytových objektů v zahradách Senior parku bude obklopen rodinnými domy, které si pořizují především zájemci toužící mít péči a služby na dosah. Společnost SENIOR INVESTMENT nabízí zájemcům i pomoc při výměně dosavadního bydlení za vlastní byt v resortu.

Další informace: www.senior-investment.cz.
Pracovníci společnosti poskytují informace i o dalších projektech mimo region na tel. 281940525, 725688665, 724106106 nebo při osobních schůzkách.

- Zdroj: Bohuslav Šnajder, Senior Investment -

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

 
Tyto stránky jsou generovány a spravovány pomocí redakčního systému phpRS
Design: MN - Obsah: uvedení autoři - © 1999-2019
Všechna práva vyhrazena - All rights reserved
Prohlášení o přístupnosti stránek - Pravidla pro používání cookies - Kontakt na správce stránek