Vítejte na stránkách městyse Lázně Toušeň
Menu
Kalendář
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnešní den
 Aktualizace
Galerie
Čp. 27
Čp. 27 - 1940
Počet zobrazení: 4360
Aktuální známka: 0
Úřad městyse
Adresa:
Hlavní 56
250 89 Lázně Toušeň
Telefon:
326 992 302
Úřední hodiny:
Pondělí, středa
8.00-12.00, 13.00-17.00

František Jampílek

Kalendář akcí
Nepřehlédněte
08.06.2021: Florián - zpravodaj
Florián - zpravodaj městyse pro květen-červen 2021 najdete ke stažení zde.
Fotografie z akcí
YouTube kanál
Info z regionu
Spisy z historie obce
I. kronika městyse Toušeně

Kniha pamětí městečka
Toušeně 1907-1961
Toušeňský Myšák
Nejčtenější

Neexistují vhodná data!

Počasí
Počasí zítra Počasí pozítří Počasí popozítří Počasí za tři dny
Zdroj: MeteoPress.cz
Okolní kina
Jízdní řády

350. let stálého vyučování v Lázních Toušeni

10. 11. 2010 - Rubrika: Škola - Autor: Externí
Je to pouze 18 let, kdy jsme slavili 100 let existence „nové“ školní budovy a již slavíme další významné výročí týkající se školství v městysi Lázně Toušeň. Letos zde slavíme již 350 let stálého vyučování.
Současná výchova a vzdělávání na naší škole má opravdu nač navazovat a dlouholetá tradice kvalitní výuky je závazkem, který nelze přehlédnout. Celá řada výborných pedagogů se nesmazatelně zapsala do myslí i srdcí žáků. Z těch, kteří působili na této škole v poslední době nelze nevzpomenout na paní ředitelku Kühnelovou, která vedla úspěšně tuto školu řadu let. Mnoho žáků, které učila, a kterým se věnovala i ve volném čase a o prázdninách, na ni dodnes s láskou a radostí vzpomínají. V době působení p. ředitelky Kühnelové byla oporou pedagogického sboru i paní učitelka Hlobilová, která též přispěla k dobrému jménu zdejší školy.

Od ledna roku 2004, kdy byla ředitelkou školy paní Mgr. Marcela Lazáková, byla spojena mateřská škola a základní škola v jeden právní subjekt pod společným názvem Základní škola Lázně Toušeň. Toto spojení se v praxi ukázalo jako velmi přínosné pro oba původní subjekty. Současný název Základní škola a Mateřská škola Lázně Toušeň se používá od roku 2005.

Od školního roku 2004 - 2005 je ředitelem Mgr. Martin Černý. V současné době zde pod jeho vedením na základní škole pracuje PaedDr. Miroslava Žídková, Ivana Studničková, Mgr. Lenka Svobodová, Mgr. Ludmila Černá a Lucie Přibylová. V mateřské škole je to Naděžda Drobílková a Iveta Veselá. V letošním roce zde ukončila své mnohaleté působení paní učitelka Anna Pavlíková. Její krásný přístup k dětem, vysoká profesionalita, invence a celá její osobnost je příkladem toho, jaká by měla být dobrá učitelka. V současné době paní Pavlíkovou zastupuje paní Jana Rancová.

O zdravou a chutnou stravu dětí a všech zaměstnanců se velmi dobře starají výborné kuchařky Zdena Procházková a Jitka Lazáková. O čistotu a pořádek pečují školnice Daniela Vostřáková a Iva Ungerová.

Výuka na mateřské škole a základní škole probíhá od školního roku 2008 - 2009 podle nového Školního vzdělávacího programu Barevná školka resp. Barevná škola. Jde o propojený vzdělávací systém, který umožňuje výchovu a vzdělávání na velmi vysoké úrovni nejen s ohledem k množství předložené učební látky, ale hlavně s velkým důrazem na propojení mnoha oblastí tak, aby tyto své znalosti dokázaly děti správně použít, rozvíjet a aby byly schopné vidět a využít souvislosti, které jim získané znalosti otevřou.

Tento současný Školní vzdělávací program je „šitý na míru“ všem možnostem naší malé školy, která spojuje všechny výhody menších třídních kolektivů, spojených tříd, zdravého venkovského životního prostředí i blízkosti velkých měst, kam můžeme jezdit za poznáním a kulturou. Jde o výchovu a vzdělávání v celé šíři významu těchto slov. Každý žák zde má možnost procházet výchovou od počátků v mateřské škole až do 5. ročníku základní školy se svými kamarády. Přestup na základní školu je klidný a radostný také proto, že předškolní výuka se uskutečňuje v budově základní školy, i mnoho akcí je společných, a tak děti znají dobře prostředí i učitele ještě předtím, než nastoupí do 1. ročníku. Mnoho dětí z předškolního oddělení jezdí také společně se školáky na školu v přírodě, kde se všichni opravdu dobře poznají.

K dalším výhodám naší koncepce patří také to, že od prvního ročníku vyučují žáky kromě jejich třídních učitelů také ostatní pedagogové. Nejdříve jde jen o zájmové útvary, ale od druhého ročníku jde o vyučovací předměty, které vyučují ti pedagogové, kteří se na dané předměty specializují. Tím se zvyšuje kvalita výuky a výhodou je také to, že přestup na druhý stupeň školního vzdělávání, kde každý předmět učí jiný učitel, je pro absolventy naší školy mnohem snazší, než pro žáky velkých škol, kde většinou na prvním stupni znají jen svého třídního učitele, případně učitele cizích jazyků. Práce ve spojených třídách vede děti k samostatnosti, učí se tu ale zároveň i spolupracovat se spolužáky, kteří nejsou stejně staří. Učí se tedy přizpůsobovat nejen osobnostním, ale i věkovým rozdílům. Tyto zkušenosti mohou v životě velmi dobře využít.

Vzhledem k novým trendům ve vzdělávání je možné integrovat do škol i žáky zdravotně handicapované a tak i naše škola mohla v minulých letech využít práci asistentek pedagogů, které se o tyto žáky staraly. Žáci s diagnostikovanými poruchami učení jsou vzděláváni v kmenových třídách, kde jim individuální plán a vysoce profesionální vedení umožňuje zvládat učivo bez omezení a vyčlenění z kolektivu kamarádů.

Rodiče našich žáků mají možnost úzkého kontaktu a spolupráce se všemi vyučujícími. Mnoho rodičů tuto možnost využívá, ať už jde o časté osobní kontakty, podněty přes zástupce školské rady nebo webovské stránky. I pro vyučující je velkým přínosem pro zkvalitnění jejich práce dobrá znalost rodinného prostředí žáků.

Z toho, co tu bylo napsáno, je jistě zřejmé, že výuka klade velké nároky na pedagogy a jejich profesionalitu. Je tedy samozřejmostí, že bez dobrého kolektivu a stálého vzdělávání učitelů a především bez kvalitní minulosti, by naše škola nebyla taková, jaká dnes je.

Na závěr chceme poděkovat za dlouholetou podporu vedení obce. Díky investicím a morální podpoře jsme v současné době dobře vybavenou školou s možností rozvoje a s možností uspokojit rostoucí zájem rodičů o umístění dětí do naší školy.
- Zdroj: PaedDr. Miroslava Žídková, ZŠ Lázně Toušeň -

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

 
Tyto stránky jsou generovány a spravovány pomocí redakčního systému phpRS
Design: MN - Obsah: uvedení autoři - © 1999-2019
Všechna práva vyhrazena - All rights reserved
Prohlášení o přístupnosti stránek - Pravidla pro používání cookies - Kontakt na správce stránek